Monthly Archives: November 2016

Përfaqësuesit e QEA ”Gulistan” Vizituan Shefin e Ri të OSBE-së Jan Braathu

Përfaqësuesit e QEA ”Gulistan” kanë vizituar shefin e ri të OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu i cili ka filluar punën më 1 tetor 2016.

Fillimisht Kryetari i Këshillit Drejtues të QEA ”Gulistan” ia uroi ish-ambasadorit Norvegjez detyren e re. Gjatë bisedës z. Braathu foli për misionin dhe aktivitetet e OSBE-së që kanë të bëjnë sidomos me sigurinë publike dhe demokratizim. Gjatë këtij takimi u përmendën edhe arritjet e larta në përfaqësimin e Kosovës nga nxënësit tanë në garat e ndryshme kombëtare dhe ndërkombëtare si dhe kontributi i dhënë në keto gara te dijes.

Shefi i OSBE së, Jan Braathu i cili ka vizituar shkollat tona derisa ka qenë Ambasador i Norvegjisë, falënderoi përfaqësuesit e QEA ”Gulistan” dhe shtoi se me kënaqësi do të na vizitojë edhe në të ardhmen.

Aromë Feste në Kolegjin “Mehmet Akif”

                   O flamur gjak,o flamur shkabë
                   O vend e vat’ o nën e babë
                   Lagur me lot,djegur me flagë
                   Flamur i kuq,flamur i zi.
Fan S.Noli Himni i Flamurit

Në kuadër të aktiviteteve kulturore  dhe festës së flamurit,në shkollën tonë nga data 21=25 nëntor u shënua JAVA E GJUHËS SHQIPE. Java nisi me prezentimet e temave të ndryshme nga letërsia dhe veprave letrare të parapara me planprogram. Ora e parë me të gjitha klasët e dhjeta filloi me këndimin e HIMNIT KOMBËTAR, përcjellur pastaj me një prezentim për historikun e flamurit,ese të ndryshme,poezi dhe këngë të përgatitura dhe të interpretuara me shumë përkushtim dhe dashuri. Për këtë javë të bukur u angazhuan shumë nxënës kreativ dhe punëtor,bashkë me arsimtaren e gjuhës shqipe Sh.Tiganin.

Mbresa të jashtëzakonshme la videoprojekti për historikun e flamurit, i .përgatitur nga nxënësit:

  • Klea Aliu 10B
  • Jona Ramadani 10F
  • Iris Shala 10C
  • Bleron Hyseni 10D
  • Ermira Shabani 10E

Për ese u shqua:

  • Jonida Kuqi 10B
  • Erëza Jusaj 10B
  • Voltis Jakupi 10D
  • Gentrit Ajvazi 10B
  • Vita Qerimi 10B
  • Petrit Qerimi 10A

Për poezi:

  • Xhemajl Borovci 10C
  • Dea Salihu 10B
  • Blemend Seferi 10A
  • Flamur Fetahu 10B
  • Engjëll Ahmedi 10E
  • Gentiana Zeneli 10D
  • Erza Lalinovci 10D
  • Anisa Fazliu 10A

Ndërsa Natyrë Jerliu 10D, na dha një emocion të forte me një monolog për flamurin.

Kjo javë u përmbyll me këngë e valla në oborrin e shkollës tonë,jo më kot thonë festë që i bashkon të gjithë shqiptarët anë e mbanë botës. GËZUAR!!!!!!

photos

Java e Gjuhës Shqipe

Aktivitetet në shkollën tonë nuk kanë fund. Nxënësit përveç procesit të të mësuarit realizojnë edhe projekte të ndryshme. Java e Gjuhës Shqipe ishte javë ku nxënësit iu përkushtuan më shumë Gjuhës sonë amtare. Kjo javë, me karakter garues, filloi me garat e diturisë për klasat e 11A, 11B, 11D dhe 11F, 12A,12B,12C, 12F

Çdo orë ishte garë në klasë, prandaj çdo ditë nxënësit vinin më të përgatitur se kurrë. Ndërkaq kategoritë në të cilat nxënësit shfaqin zotësinë e tyre janë Gramatikë, Kulturë e gjuhës së folur dhe të shkruar (Drejtshkrim & Bukurshkrim), Krijime letrare, Aktrim, Prezantim punimesh.

photos

MAC Talent Finalists

Përveç pikave të këndimit dhe të vizatimit, nxënësit pjesëmarrës me pika tjera në MAC Talent duhet të kenë kujdes se e kanë të kufizuar kohën vetëm me 3 min.
Finalja do të mbahet të shtunën, më 3 dhjetor 2016, në orën 11:00, në MAC Prizren.
Pjesëmarrja e prindërve dhe e nxënësve në programin final do të jetë kënaqësi për ne!

Lista e finalistëve sipas paraqitjes në skenë gjatë programit final është:

Number Students Category
101 Atdhe Dakaj Singing
102 Rron Lluka Playing Instrument
103 Norik Berisha Dancing
104 Liza Kusari & Diella Doli Gymnastics
105 Edon Budakova Poem
106 Azra Derinöz Singing
107 Furkan Peçana Drawing
108 Amile Gashi Drawing
109 Krenare Qatani Drawing
110 Anda Gashi Drawing
111 Beyza Nur Şahin Drawing
112 Egzon Luzha & Islam Muji Magic
113 Elsa Fejza Singing
114 Aron Hoxha Playing Instrument
115 Fatih Hoxha Singing
116 Lenda Beqa & Nesa Malazogu Gymnastics
117 Dilara Özay & Merve Mustafa Singing
118 Puhiza Rexhepi & Lavdie Ahmeti Playing Instrument
119 Esra Betul Kalkan Poem
120 Aulona Sopaj Dancing
121 Sena Sylbije Playing Instrument
122 Mustafa Çolaker & Talha Karabina Beat Box
123 Şeyda Tatar & Vesa Neziri & Alma Mulaj Singing
124 Dren Neziri Magic
125 Aurora Saraçi Singing
126 Rika Zeqiraj Gymnastics
127 Elsa Kastrati & Naz Pacollari Dancing
128 Eda Vllaço Playing Instrument
129 Albana Kastrati Singing
130 Art Krasniqi Singing
131 Esra Şahingöz Playing Instrument
132 Ylli Gexha Singing
133 Art Hoxha Dancing
134 Albiona Bojku & Armala Krasniqi & Enea Kryeziu & Jana Shala Singing
135 Oketa Mustafa & Rrita Rexha & Klea Lluka Dancing

Rezultatet e Garës në Lëndën e Kimisë 2016

Chemistry Competition 2016 – Questions – 8 grades

Chemistry Competition 2016 – Questions – 9 grades

Finalists of 8th grades

Finalistët e kl.8-të

# FullName School Net
1 BLEDI HOXHA Abaz Ajeti 38.5
2 PENDA SMAJLJAJ Hasan Prishtina 36.25
3 EDON RAMADANI Lagja e VIII 35.75
4 ALBULENA BAFTIU Vëllezërit Frashëri 35.25
5 TRINGA REXHEPAJ Hasan Prishtina 35
6 FLORIAN SHABANI Skenderbeu 34.75
7 BLERDI KASTRATI Yll Morina 34
8 BEHARE KONJUVCA Gjon Serreçi 33.75
9 DRILON ABEDINI Besim Rexhepi 33
9 ERLINDA VISHI Kadri Zeka 33
11 LEONITA RAKA Emin Duraku 32.5
11 BEKIM LLUMNICA Shefki Kuleta 32.5
11 DRENUSHA ÇERKINI Meto Bajraktari 32.5
14 FLORI VULA Yll Morina 32.25
15 BLERT SHABANI Skenderbeu 31.75
16 ALBA MUSHICA Abaz Ajeti 31.25
16 BLENDINA SEJDIU Rexhep Elmazi 31.25
18 ARDITA BUJUPAJ Bajram Curri 31
19 YLLKA SULIQI Musa Zajmi 30.75
20 ERA SYLA Selami Hallaqi 30.5
20 HEKURAN KOKOLLI Emin Duraku 30.5
20 MENDAR THAÇI Dy Dëshmoret 30.5
23 URAN DAKU Thimi Mitko 29.5
24 ARNIS HOXHA Dëshmorët e Kombit 29.25
24 LAVDIM HASANI Bajram Sadriu 29.25
26 QENDRESA SHATRI Martin Camaj 29
26 BLEND MELENICA SHMU – 1 29
28 ARI KADRIU Abaz Ajeti 28.75
28 KRESHNIK DACI 7 Shtatori 28.75
30 ALBI MACULA Fehmi Agani 28.5
30 VANESA MAKSUTI Gjon Serreçi 28.5
32 ERON IMERI Fehmi Agani 28
33 FESTINA MJEKU Dardania 27.5
33 LEON NURA Lismir 27.5
33 ARDIT UKA Abdyl Frashëri 27.5
33 KORAB LATIFI Skenderbeu 27.5
37 EDONA SALIHU Pavaresia 27.25
37 DRINOR BERISHA Pavaresia 27.25
39 DION HAMITI Naim Frashëri 27
40 EGZON HAMITI Musa Zajmi 26.75

Finalists of 9th grades

Finalistët e kl.9-të

# FullName School Net
1 AURORA KQIKU Nazim Hikmet 43
2 ARLIND SHEFIKU Abdyl Frashëri 38.25
3 ERA KURTESHI Thimi Mitko 37.5
4 LORINË BAJRAMI Thimi Mitko 37
5 MUSLI JEMINI Edit Durham 36.25
6 ANDI SEJDIU Lagjja II 35.5
6 NORA BYTYÇI Ibrahim Fehmiu 35.5
8 VALON DINA Faik Konica 35
9 FLORIAN HAJREDINI Besim Rexhepi 34.75
10 DIONIS SALIHU Shaban Shala 34.5
11 BARDH MUSTAFA Rexhep Elmazi 32.75
12 ALBINA SAHITI Besim Rexhepi 32.5
13 ERDISON BERISHA Dardanija 31.75
14 PUHIZË JANUZI Thimi Mitko 31.5
15 DIANA REXHEPI Lagjja II 31.25
15 BLERTINA BERISHA Abedin Bujupi 31.25
17 ALMA SHKODRA Selami Hallaqi 31
18 ERMAL ISMAJLI Abedin Rexha-Sandokani 30.5
18 FLORIANA BEQIRI SHMU – 2 30.5
20 DIELL IBRAHIMI Skenderbeu 29.5
21 ARTINA SHAHIQI Selami Hallaqi 29
21 RINESA REXHAJ Ahmet Hoxha 29
21 ARTON JAKUPI Emin Duraku 29
24 ARIF BERISHA SHMU – 2 28.5
24 LIRELA AHMETI Besim Rexhepi 28.5
24 DONJETA QERKINAJ Iliria 28.5
24 DENIS BICAJ Asdreni 28.5
28 LAURETA SUKA Naim Frashëri 27.75
29 ARTIOLA MAKSUTI Abedin Rexha-Sandokani 27.5
29 SHABAN ZENELAJ Migjeni 27.5
29 ALLMEDIN SHEHU Isa Boletini 27.5
32 ARDI BLAKAJ Bajram Curri 27.25
32 ENDRITA VLLASALIU Pavaresia 27.25
32 DRIN BUJUPI Abedin Bujupi 27.25
32 SHERIF HOTI Pavaresia 27.25
36 VESA IBRAHIMI Abaz Ajeti 26.75
36 AURITË BYTYÇI 7 Marsi 26.75
38 MILOT MORINA Mitrush Kuteli 26.5
38 AIDA HASHANI Dr. Ibrahim Rugova 26.5
40 VETON KLINAKU 7 Marsi 26.25
40 ELANA MUSTAFA Lekë Dukagjini 26.25
40 ALBION QERRETI Haxhi Zeka 26.25

Details

Details