SUKSESI NË RANG BOTËROR I NXËNËSVE TË MAC VAZHDON…

SUKSESI NË RANG BOTËROR I NXËNËSVE TË MAC VAZHDON…

Dy nxënësit tanë Viktor Ahmeti dhe Ardita Berisha kanë fituar Medalje Nderi në Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës. (ONM) Në Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës (ONM) marrin pjesë gati të gjitha vendet e botës, More »

Olimpiada “Genius” në Amerikë, Medalje Ari për Kosovën!

Olimpiada “Genius” në Amerikë, Medalje Ari për Kosovën!

Një Medalje Ari, një Argjend, një Bronz dhe gjashtë Honorable për Kosovën nga nxënësit e Kolegjit”Mehmet Akif” Në olimpiadën “GENIUS”, që është mbajtur më 12-16.06.2017 në Oswego të SHBA-së, kanë aplikuar 69 More »

Mathematics Assessment Test 2017 (10 & 11 Graders) – Results

Mathematics Assessment Test 2017 (10 & 11 Graders) – Results

Students can check their detailed results in their e-school account. # Student School Class Correct Wrong Empty Net 1 Leart Ajvazaj MAC Lipjan 10B 20 0 0 20 2 Esra Sahingöz MAC Lipjan More »

E PËRCOLLËM GJENERATËN E 15-TË TË KOLEGJIT “MEHMET AKIF”

E PËRCOLLËM GJENERATËN E 15-TË TË KOLEGJIT “MEHMET AKIF”

Mbrëmë ishte një natë e veçantë për Kolegjin “Mehmet Akif”, për familjarët e sidomos për maturantët! Pikëllimi për ndarje nga bankat shkollore, shokët e shoqet u ngushëlluan me muzikën e preferuar të More »

 

SUKSESI NË RANG BOTËROR I NXËNËSVE TË MAC VAZHDON…

Dy nxënësit tanë Viktor Ahmeti dhe Ardita Berisha kanë fituar Medalje Nderi në Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës. (ONM)

Në Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës (ONM) marrin pjesë gati të gjitha vendet e botës, të përfaqësuar nga nxënësit më të dalluar dhe sukseshëm në matematikë.

Në një vend si Kosova, ku talentët nuk mungojnë, Mehmet Akif College ka ndërtuar programe dhe projekte të avancuara në mbështetje të të rinjve të talentuar sidomos në fushën e shkencave.
Nxënësit e Mehmet Akif College Viktor Ahmeti dhe Ardita Berisha kanë fituar Medalje Nderi në këtë olimpiadë.

Rezultati i këtyre të rinjve është fryt i një pune sistematike dhe ambicioze që zhvillohet çdo ditë në auditoret e Mehmet Akif College për të nxjerrë prej tyre më të mirën e mundshme.

Për këtë arritje të këtyre nxënësve kanë meritë të madhe edhe familjet që i kanë përkrahur vazhdimisht fëmijët e tyre.

Suksese të mëtejshme këtyre nxënësve që janë e ardhmja e Kosovës.

Olimpiada “Genius” në Amerikë, Medalje Ari për Kosovën!

Një Medalje Ari, një Argjend, një Bronz dhe gjashtë Honorable për Kosovën nga nxënësit e Kolegjit”Mehmet Akif”

Në olimpiadën “GENIUS”, që është mbajtur më 12-16.06.2017 në Oswego të SHBA-së, kanë aplikuar 69 shtete nga mbarë bota dhe janë pranuar 470 projekte. Nxënësit e Kolegjit “Mehmet Akif” Kosovën e përfaqësuan në kategori të ndryshme me 13 projekte.

Rilinda Beqiraj & Eron Zeka (MAC Gjakova) me projektin e tyre të prazantuar në konkurrencën e gjithsej 470 projekteve nga mbarë bota, janë nderuar me medalje ari, Nesa Kryeziu (MAC Gjakova) me medalje argjendi dhe Arman Kaçaniku & Muhammed Smani (MAC Prizren) me medalje bronzi.

Ndërsa në mesin e nxënësve që kanë garuar dhe që janë shpërblyer me Honorable Mention janë:
Kushtrim Morina & Argjend Hadri (MAC Gjakova), Endrit Zeka & Bajram Kasumaj(MAC Gjakova), Erza Lalinovci, Fiona Avdiu & Erëza Hasani (MAC Lipjan), Nart Gashi & Vali Sharri (MAC Prizren)

Erza Lalinovci fitoi bursë (36 000 Dollar) në Universitetin Shtetëror të New Yorkut- SUNY

Puna e palodhshme e nxënësve dhe mësimdhënësve tanë e mbështetur nga prindërit dhe Ministria e Arsimit edhe kësaj here është kurorëzuar me sukses.
Urime!

photos

Mathematics Assessment Test 2017 (10 & 11 Graders) – Results

Students can check their detailed results in their e-school account.

10

#
Student
School
Class
Correct
Wrong
Empty
Net
1
Leart Ajvazaj
MAC Lipjan
10B
20
0
0
20
2
Esra Sahingöz
MAC Lipjan
10E
18
2
0
17.5
2
Elif Nalan Ünal
MAC Prizren
10C
18
2
0
17.5
4
Jeta Purrini
MAC Lipjan
10C
17
2
1
16.5
5
Hana Habibi
MAC Lipjan
10F
17
3
0
16.25
6
Hande Betul Karakaya
MAC Lipjan
10E
16
3
1
15.25
6
Besart Mulliqi
MAC Lipjan
10E
16
3
1
15.25
8
Enes Hasani
MAC Lipjan
10F
15
3
2
14.25
9
Blir Berisha
MAC Gjakova
10A
15
4
1
14
10
Adrian Krasniqi
MAC Lipjan
10D
15
5
0
13.75
11
Arta Kuleta
MAC Lipjan
10F
14
5
1
12.75
12
Egzon Morina
MAC Gjakova
10A
14
6
0
12.5
12
Donat Sinani
MAC Lipjan
10F
14
6
0
12.5
12
Norik Hoxha
MAC Lipjan
10F
14
6
0
12.5
12
Jonila Hetemi
MAC Lipjan
10E
14
6
0
12.5
16
Majlinda Ahmetaj
MAC Prizren
10C
13
7
0
11.25
16
Natyrë Jerliu
MAC Lipjan
10D
13
7
0
11.25
16
Anda Sefa
MAC Prizren
10B
13
7
0
11.25
16
Renea Binqe
MAC Lipjan
10F
13
7
0
11.25
16
Kreshnik Mahmuti
MAC Prizren
10C
13
7
0
11.25
16
Blond Kosumi
MAC Lipjan
10C
13
7
0
11.25

11

#
Student
School
Class
Correct
Wrong
Empty
Net
1
Sihana Metrama
MAC Lipjan
11E
18
0
2
18
2
Edisa Shoshi
MAC Lipjan
11D
18
2
0
17.5
3
Ndriti Azizi
MAC Lipjan
11D
17
3
0
16.25
3
Ndriqim Hoxha
MAC Prizren
11B
17
3
0
16.25
3
Art Vula
MAC Gjakova
11A
17
3
0
16.25
6
Fatma Tepeli
MAC Prizren
11A
16
2
2
15.5
6
Stine Pashoja
MAC Lipjan
11D
16
2
2
15.5
8
Alban Hasani
MAC Lipjan
11C
16
4
0
15
8
Andi Sermaxhaj
MAC Lipjan
11A
16
4
0
15
8
Besarta Kuleta
MAC Lipjan
11E
16
4
0
15
8
Arianit Sylafeta
MAC Gjakova
11B
16
4
0
15
8
Shkëlqim Hasani
MAC Lipjan
11D
16
4
0
15
13
Era Doli
MAC Gjakova
11A
15
3
2
14.25
14
Desantila Muriqi
MAC Lipjan
11E
14
0
6
14
15
Drilon Sylejmani
MAC Lipjan
11A
15
5
0
13.75
16
Vali Rada
MAC Prizren
11B
14
5
1
12.75
17
Besian Gashi
MAC Prizren
11C
14
6
0
12.5
17
Arti Zabërgja
MAC Lipjan
11E
14
6
0
12.5
17
Diellza Vishi
MAC Lipjan
11E
14
6
0
12.5
17
Erblin Jashari
MAC Lipjan
11B
14
6
0
12.5
17
Kaltrina Merovci
MAC Lipjan
11D
14
6
0
12.5

Exam Week Schedule

E PËRCOLLËM GJENERATËN E 15-TË TË KOLEGJIT “MEHMET AKIF”

Mbrëmë ishte një natë e veçantë për Kolegjin “Mehmet Akif”, për familjarët e sidomos për maturantët!

Pikëllimi për ndarje nga bankat shkollore, shokët e shoqet u ngushëlluan me muzikën e preferuar të maturantëve e cila e ngrohi atmosferën në një natë të freskët.

Programi filloi me fjalimin mirëseardhës të Drejtorit të përgjithshëm të Institucioneve Arsimore “Gulistan”, i cili e falënderoi shtetin e Kosovës, Ministrinë e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë dhe prindërit për besimin dhe mbështetjen ndaj shkollave tona dhe iu dëshiroi maturantëve suksese të mëtutjeshme.

Në programin e udhëhequr nga dy moderatorë të njohur të skenës shqiptare Ilda Bejleri dhe Ervin Kurti mori pjesë edhe ministri i arsimit z. Arsim Bajrami, i cili tha “Sot është një kremtë për Kolegjin “Mehmet Akif”. Një ngjarje e veçantë për prind. E falënderojmë Kolegjin për mundësinë që shumë gjenerata të marrin një mësim të avancuar dhe pa dyshim se ky Kolegj është ndër shkollat më cilësore në Republikën e Kosovës. Ndërsa nxënësve u uroj maturën dhe u dëshiroj mirëseardhje në jetën akademike, suksese, shëndet dhe gjithë të mirat.”

Këtë vit diplomoi Gjenerata e 15-të më radhë e Kolegjit ”Mehmet Akif”. Gjithsej 170 maturantë. Derisa kjo gjeneratë po përgatitet për t’i filluar studimet, gjeneratat e para (2022 të diplomuar) të cilat i kanë përfunduar studimet në 156 universitetet më prestigjioze të 26 vendeve të ndryshme kanë filluar të kontribuojnë për atdhe. Përqindja e nxënësve sipas fushave të preferuara për studime është: 23% fakulteti i ekonomisë, 18% fakulteti i inxhinierisë, 16% fakulteti i mjekësisë etj.

Programi i maturës ishte i larmishëm me pika të ndryshme muzikore dhe valle folklorike e moderne. Parakalimi i maturantëve në skenë me flakadanë u duartrokitë nga prindërit, të afërmit dhe stafi i shkollës i shoqëruar me fishekzjarre dhe zërin e bukur të këngëtares Dhurata Dora.

25 Maj 2017… një natë e freskët dhe me shi… do të jetë natë e paharruar për gjeneratën e 15-të!

photos